ślub w plenerze
3 stycznia 2023

Jak zorganizować ślub w plenerze – inspirujące wskazówki dla narzeczonych

Organizacja plenerowego ślubu – jak zorganizować ślub w plenerze?

Ślub w plenerze to marzenie wielu par. Kilka lat temu organizacja cywilnego ślubu plenerowego stała się łatwiejsza pod względem formalnym.

Wystarczy wniosek o ślub w plenerze w Urzędzie Stanu Cywilnego, opłata za ślub w plenerze (ok. 1000 zł) i wybór miejsca, zapewniającego powagę ceremonii oraz bezpieczeństwo uczestnikom ślubu – jeśli warunki te zostaną spełnione (po sprawdzeniu przez urzędnika, jeśli w danym miejscu jeszcze nikt nie organizował ślubu w plenerze), nie powinno być problemu z akceptacją. Ślub w plenerze można zarezerwować oficjalnie najwcześniej pół roku przed datą, natomiast wiele urzędów praktykuje tzw. „zapisy ołówkiem”, gdzie już wcześniej wpisują sobie, że jesteście zainteresowani danym terminem, a następnie przychodzicie już później jedynie dopełnić formalności.

W przypadku ślubu kościelnego w plenerze, sprawa organizacji jest bardziej skomplikowana, jednak nie jest to niemożliwe. Sami znamy kilka miejsc w okolicy Warszawy, które zapewniają możliwość takiej ceremonii.

W związku z tym, że wizualnie śluby w plenerze zazwyczaj są bardzo atrakcyjne, wiele par myśli nad takim rozwiązaniem. Zachęcamy do tego, także ze względów fotograficznych (pięknie przystrojone miejsce ceremonii, możliwość szerokiego wyboru dekoracji, itp. sprawia, że zdjęcia ze ślubów w plenerze faktycznie są wyjątkowe). :)



Nietypowe miejsce na ślub w plenerze

Miejsca na ślub w plenerze mogą być naprawdę przeróżne. Wydawałoby się, że stodoła czy też namiot na ślub w plenerze to nietypowe miejsce dla kogoś, kto organizuje wesele, ale szczerze mówiąc, jest to coraz bardziej popularne wymarzone miejsce wielu par szukających przestrzeni na rustykalne wesele. Z punktu widzenia samej ceremonii zaślubin nie ma to istotnego znaczenia, gdzie będzie miała ona miejsce – nie bez powodu na amerykańskich filmach widzimy dwoje ludzi, wraz z urzędnikiem czy też kapłanem stojących przed altaną np. tuż nad klifem spadającym do morza. Czemu nie?

ślub w plenerze Warszawa

Czy warto zadbać o nietypowe miejsce na ten wyjątkowy dzień? To kwestia tego, czy zależy nam na efekcie zaskoczenia. Ślub cywilny może obecnie odbyć się wszędzie, gdzie możemy postawić lub powiesić godło i swobodnie może zasiąść urzędnik, mając jakiś blat, ławkę lub biurko, gdzie będzie można podpisać dokumenty. Zakładając, że chcemy zorganizować ślub plenerowy, gdzie ceremonia odbędzie się w miejscu wesela, czyli na sali weselnej lub przy sali weselnej. Idealne nietypowe miejsce – kiedy pary nas o to pytają – wyobrażamy sobie jako położone w centrum natury, z dala od infrastruktury miejskiej – np. ślub w plenerze koło lasu czy też nad wodą. Akurat mieszkamy zarówno blisko Zalewu Zegrzyńskiego, jak i lasu, stąd wielokrotnie zdarzało nam się uczestniczyć w ceremoniach w podobnym plenerze koło Warszawy. Centrum Warszawy, choć jest znakomite pod względem komunikacyjnym (jeżeli nie mówimy od środku tygodnia), to jednak trudno byłoby wyobrazić sobie tam wesele plenerowe, jednak piękny ślub plenerowy, jeżeli kameralny, może się przecież odbyć w lokalu z dostępem do ogródka – w podobnych miejscach, w których mogłoby się odbyć takie eleganckie wesele, wielokrotnie gościliśmy na chrztach, czy też wieczorach panieńskich.

Znamy osobę, które specjalnie poleciała do USA z Polski, aby ślub dał jej Elvis w Las Vegas! To dopiero nietypowe miejsce ceremonii ślubu cywilnego! Słuchając par szukających miejsca na plenerowy ślub marzeń zwracamy uwagę na to, ze idealnym miejscem organizacji na plenerowe wesele, jest to, co najbardziej przemawia emocjonalnie do pary młodej. Chcecie czegoś wyjątkowego, a z drugiej strony, jeśli ma to być wymarzony ślub plenerowy, to sens takiej otwartej przestrzeni polega na swobodzie, jaką ona daje – chcecie czuć się „jak w domu”, a jednocześnie dać się oczarować tej odświętnej, podniosłej atmosferze.


Styl przyjęcia weselnego w plenerze

Organizacja plenerowego ślubu w plenerze koło Warszawy stanowi wyzwanie dla wielu par młodych. Jednocześnie, ślub i wesele w plenerze to także nasz ulubiony typ uroczystości. Styl przyjęcia weselnego zależy od pary i warto, aby Wasze wesele plenerowe odzwierciedlało to, jacy jesteście, a szczególnie odpowiadało na najważniejsze pytanie: co chcecie zapamiętać z tego dnia? Aby zorganizować wymarzony ślub trzeba zdecydować się na konwencję, w jakiej ma się on odbyć – mieszanka różnych stylów to trudna sztuka i ryzykujemy tym, że pewne elementy dekoracji nie będą harmonijnie współpracować. Chcemy, aby wasz niezapomniany ślub plenerowy był naprawdę „wasz”, stąd rekomendowalibyśmy przygotowania, szczególnie w kontekście wizji, samodzielne, bez udziału rodziców, choć często na późniejszym etapie pomoc ich oraz świadkowych i świadków stają się nieodzowne – np. podczas dekoracji ślubu plenerowego. Zaraz wymienimy sobie rodzaje i style takich wydarzeń, aby porozmawiać więcej o organizacji wesela plenerowego.

W stylu glamour (elegancki ślub?)

ślub w plenerze Warszawa

To dobre pytanie – czy jest to elegancki ślub? Zgodnie z definicją, powinien przejawiać się przepychem (ma być „na bogato”), luksusem i blaskiem. Styl glamour wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest to trudna próba budowy napięcia pomiędzy barokowym „ociekaniem złotem”, w przypadku wesel np. w formie kryształowych żyrandoli w pałacowej sali weselnej, a minimalizmem, np. przy użyciu krzeseł Chiavari.

Pierwsze co nam przychodzi do głowy z naszych realizacji w stylu glamour, to jedno z przyjęć weselnych wyraźnie inspirowanych filmem „Wielki Gatsby” – smaczna, choć momentami ciężkawa mieszanka złota, czerni i bieli. Taki styl przyjęcia weselnego sprawia, że organizacja ślubu cywilnego „pod chmurką” może stanowić wyzwanie! Okolice Warszawy na pewno skrywają idealne nietypowe miejsca, wiemy to stąd, że byliśmy już w kilku. Styl glamour od razu kojarzy nam się z muzyką neoklasyczną, retro lub stylizowaną na retro (np. Scott Bradley’s Postmodern Jukebox, Frank Sinatra), modą z dawnych lat, weselną limuzyną, fontanną z czekolady, konferansjerem we fraku i cylindrze, nieoczywistym menu weselnym, oraz z fotografami, których aparaty wyglądają jak analogi sprzed dekad (autoreklama!).

W stylu rustykalnym i stylu boho

ślub cywilny w plenerze Warszawa

Był już elegancki ślub, teraz o stylu boho – wywodzący się z francuskiej cyganerii, ma w sobie coś z kultury hipisowskiej – na poły magiczny i mroczny – w porównaniu do stylu rustykalnego, który jest lżejszy, a jego elementy mniej kojarzą się z kulturą, a bardziej z naturą. Dlaczego naszym ulubionym stylem jest rustykalne wesele? Romantyczne przyjęcie weselne musi mieć swój klimat, a ten powstaje m.in dzięki odpowiedniej dekoracji sali weselnej – osobiście czujemy się świetnie w takiej leśnej atmosferze, nie bez powodu na naszym ślubie gościły girlandy kwiatów i kule z mchu (w których można się zakochać od pierwszego wejrzenia!). Bajkowe dekoracje plenerowego ślubu: indiańskie łapacze snów, wiklinowe kosze i fotele, stoły i krzesła w jasnym drewnie, blaty pełne naturalnej zieleni, wianki z sezonowych kwiatów, jasne, materiałowe, zwiewne ubrania, oprawa muzyczna plenerowego ślubu (na żywo!), niedopięte bawełniane koszule, leśno-wiejski klimat – to wszystko sprawdzi się znakomicie np. gdy ceremonia ślubu ma miejsce nieopodal lasu, stodoły, sali weselnej czy też ogrodu.

Zwiedziliśmy już wiele wyjątkowych miejsc na rustykalne wesele w Warszawie i okolicach i widzimy wyraźnie, że rustykalne wesela cały czas zyskują na popularności. Cieszymy się, że odchodzi się od „tradycyjnych” wesel na rzecz subtelniejszych form. Menu weselne na imprezach boho bywa cięższe niż na rustykalnych, aczkolwiek często bywają też wegańskie i wegetariańskie opcje.

Styl industrialny wesela

Styl industrialny to szansa na niezapomniany ślub plenerowy i nietuzinkowe wesele! Bywaliśmy na ślubach w plenerze koło Warszawy czy też Łodzi (ogólnie większych miast), gdzie znajdowały się potężne, poprzemysłowe budynki, stanowiące znakomity kontekst dla plenerowej imprezy w ogrodzie, czy też innym miejscu. Zdecydowanie zurbanizowana wersja ślubu w plenerze jest warta rozważenia, a postindustrialne budynki przerobione na sale weselną, mogą stanowić idealne nietypowe miejsce wesela. Czy zorganizujecie też ślub w takim miejscu? Czemu nie – obecnie w Warszawie i okolicach możemy znaleźć coraz więcej tego typu budynków przystosowanych do imprez. Skojarzenia przychodzą same – sufity gęste od rur i wentylacji, metaliczne, bądź ceglane ściany, surowe, lecz przestronne wnętrza, z wielkimi oknami. Jeżeli szukasz nietypowego miejsca, to coś dla Ciebie!

slub humanistyczny warszawa


Rodzaj ceremonii ślubnej

Ślub cywilny (koło Warszawy?)

fotograf ślubny piaseczno

Najpiękniejsze miejsca nie zawsze są tymi, które jednocześnie pozwalają ślub cywilny w plenerze zorganizować w sposób nieprzyprawiający o zawroty głowy (organizacyjnie plenerowy ślub może być większym wyzwaniem, szczególnie w sezonie zimowym, niż np. ślub na sali)! Za jakością często jednak idzie cena.

Ślub cywilny w plenerze koło Warszawy, jeśli trafimy na nieodpowiedniego urzędnika, może być niestety krótki i sformalizowany (ale ma moc prawną i powinien być neutralny światopoglądowo). Osobiście rozważaliśmy własny ślub cywilny koło domu (w restauracji Mila w Zegrzynku), jednak nie udało nam się go tam zorganizować ze względu na cenę. Za to wzięliśmy ślub cywilny koło Warszawy w Jabłonnie – co ciekawe, w plenerowych ślubach cywilnych obowiązuje taka sama opłata dla urzędnika, niezależnie od tego, czy zamierzacie wziąć ślub plenerowy na drugim końcu gminy czy też po drugiej stronie ulicy od Urzędu (tak jak my)! Zdecydowaliśmy się sami wziąć plenerowy ślub bodajże już rok po tym, kiedy stało się to powszechnie możliwe! Byliśmy w stanie zorganizować swój plenerowy ślub, mimo, że mieliśmy mały budżet i niewielką wiedzę. Jeśli chodzi o sam styl wesela, udało nam się stworzenie z pomocą florystki dekoracji w stylu rustykalnym, z elementami stylu glamour, ze względu na pałacowa przestrzeń (stąd nie wchodziły w grę elementy w stylu boho, trzymaliśmy się tego, żeby był to elegancki ślub, jednak w klimacie romantycznego ślubu plenerowego). Co ciekawe, mimo, że sam obiad miał miejsce w sali pałacowej, to bezpośredni dostęp do tarasu, wielkie okna i widok otwartej przestrzeni sprawiał, że Pałac w Jabłonnie plasuje się wysoko w naszym rankingu na najlepsze miejsca do organizacji cywilnego ślubu i jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego dnia ślubu.

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? Wracając do ceremonii zaślubin, tak, jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od charakteru urzędnika. Zazwyczaj dodają oni coś od siebie – nie mamy za mocno wpływu na to, kto to będzie, bo jest to zazwyczaj kierownik/czka Urzędu Stanu Cywilnego, który podlega pod dane miejsce ślubu. Możemy jednak zawsze poprosić o zgodę na przeczytanie własnych przysiąg, jeśli je ułożymy, już po oficjalnej części ceremonii.

Ślub humanistyczny

ślub humanistyczny warszawa

Szczególnie koło Warszawy, plenerowe śluby humanistyczne są coraz bardziej powszechne. Jeżeli nie spotkaliście się z tym pojęciem, już wyjaśniamy. Są to od niedawna popularne personalizowane ceremonie, które choć nie mają mocy prawnej, to są rodzajem świeckiej celebracji, która pozwala zakochanym, w otoczeniu zaproszonych gości i Mistrza Ceremonii, wyrazić swoją miłość, niejednokrotnie wplatając w to ulubioną muzykę czy też tradycje innych kultur (których na klasycznym ślubie cywilnym nie uświadczymy). Z takich ciekawszych symbolicznych działań, spotkaliśmy się z przesypywaniem piasku i wiązaniem węzłów, najczęściej są też personalizowane przysięgi ślubne – tak, jakby listy miłosne, wyrażające oddanie wobec siebie par młodych, które (przynajmniej nas) zawsze wzruszają (mimo, że jesteśmy w pracy i pozostajemy czujni, czasem nie sposób uronić łezki, czy dwóch!). Zawsze się cieszymy na myśl o ślubie humanistycznym, jednak wadą tego rozwiązania jest to, że czasem bywa „za słodko” i „za dużo”, w porównaniu do pozostałych form ceremonii, stąd warto zachować umiar. Zaplanować ślub humanistyczny powinno być łatwo i przyjemnie, i po tym, czego już doświadczyliśmy fotografując takie śluby, uważamy, że warto zdecydować się na coś takiego. Jeżeli tradycyjne formuły są dla was zbyt sztywne, bezosobowe, rutynowe i za mało emocjonalne, to ślub humanistyczny jest zdecydowanie dobrym wyborem.

Ślub kościelny w plenerze (!)

Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze? Nie jest to łatwe zadanie, jednak jest taka możliwość i coraz częściej bywamy na takich ślubach. Jeśli interesuje Cię nietypowe miejsce, miejsce idealne na ślub kościelny na otwartej przestrzeni to w tym artykule są zdjęcia kapliczki w Radachówce, gdzie gościliśmy już trzy razy. Nie jest to jedyne miejsce, gdzie nasze pary były w stanie zorganizować ślub kościelny w plenerze, bowiem zdarzyły się msze święte i pod altanami, czy na parkietach oranżerii (w wyjątkowych sytuacjach – tzn. konkretnie, gdy zastała nas ulewa ;)). Ślub kościelny w plenerze jest idealny dla par szukających miejsca, które będzie kompromisem pomiędzy tradycją, wiarą a nowoczesnością.

ślub kościelny w plenerze warszawa

O czym warto pamiętać przy organizacji ślubu plenerowego:

– w miejscu ślubu powinno znaleźć się miejsce dla godła (jeśli jest to ślub cywilny), a także stolik i krzesła dla Was i dla urzędnika,

– nie zapomnijcie też o siedzeniach dla gości (niekoniecznie muszą to być krzesła, o czym za chwilę ;)), jeśli nie macie możliwości zorganizować ich dla wszystkich gości, pomyślcie chociaż o kilku-kilkunastu dla seniorów czy dzieci,

– wybierzcie miesiąc, który chociaż w teorii powinien być mało deszczowy, jeśli chcecie cieszyć się słońcem podczas ceremonii,

– ponieważ nie jesteście w stanie kontrolować pogody, przygotujcie opcję awaryjną, w razie gdyby jednak pogoda nie była perfekcyjna,

– pamiętajcie o odpowiednim nagłośnieniu (jeśli planujecie ceremonię w miejscu wesela, menadżer powinien Wam w tym pomóc)


Ślub w plenerze – dekoracje na ślub w plenerze?

Wyjątkowe miejsca dla Was i urzędnika można przygotować naprawdę na wiele oryginalnych sposobów – może być ono całe w kwiatach, może być bardziej naturalną, minimalistyczną konstrukcją z drewna, można także wykorzystać tkaniny (szczególnie atrakcyjnie wyglądają te zwiewne).


Jeśli chodzi o dodatki dekoracyjne, wiele z nich można wykonać samodzielnie (bądź oczywiście zlecić ich przygotowanie profesjonalnej firmie dekoracyjnej). Są to np. przyozdobione butelki z kwiatami, wiszące słoiki ze świeczkami w środku, dekoracje drewniane (np. ciekawie przygotowane pnie, skrzynki, tablice informacyjne) i papierowe (kwiaty z papieru, serduszka, itp.), kompozycje roślinne (w tym te z żywych kwiatów, czy same płatki), napisy trójwymiarowe (np. Wasze inicjały, czy napis LOVE) itd. Siedziska dla gości mogą zostać wykonane z siana lub połączenia go z drewnem, czy też materiałem, mogą to być także same kolorowe koce i poduszki leżące na ziemi jeśli jest to ślub w plenerze rustykalny lub w plenerze boho lub udekorowane krzesła.


Co w razie deszczu na ślubie plenerowym?

Opcji awaryjnych jest kilka: ustawienie altany? Parasol dla urzędnika i dla Was? Organizacja ślubu np. na terenie restauracji, która posiada także ładne wnętrze przygotowane jako plan B, czy takiej, która posiada namiot? Wybierzcie sami!



Chcecie zobaczyć, jak to wszystko wygląda w praktyce? :) Sprawdźcie nasze wpisy na blogu ze ślubów w plenerze:

Ślub kościelny w plenerze w kapliczce w Radachówce: Weronika i Michał, Sylwia i Sebastian, Asia i Tomek

Ślub w plenerze Spichlerz Villa Julianna

Ślub w plenerze Villa Park Julianna

Ślub humanistyczny w Patio na Wodoktach

Ślub plenerowy i wesele w namiocie

Ślub w plenerze w lesie

Ślub plenerowy w Konstancinie


A Wy? Jakie macie pomysły na ślub plenerowy? Jakie miejsce wybraliście lub wybralibyście? Piszcie! :)




OSTATNIE WPISY

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments