Weronika i Michał znaleźli nas (albo my ich? :)) na Instagramie. Nasze doświadczenie z Parami z tego serwisu społecznościowego jest takie, że ich śluby i wesela są zawsze mega dopracowane jeśli chodzi o detale i dekoracje. Tak też było i w tym przypadku! Rustykalny klimat, spójne ozdoby, dużo zieleni i wyluzowani Młodzi – to przepis na idealne zdjęcia ślubne! :)
ŚLUB KOŚCIELNY W PLENERZE
To już trzeci raz, gdy fotografowaliśmy ślub kościelny w plenerze w kapliczce w Radachówce pod Warszawą. :D Dla nas jako fotografów ślubnych zawsze jest to wyzwanie, by robić zdjęcia w danym miejscu któryś już raz, w sposób, by były one inne niż poprzednie. Wyzwanie to jest tym trudniejsze podczas ceremonii ślubu, która sama w sobie ma określony rytm i formę, zawsze wygląda bardzo podobnie (jeśli chodzi o następujące po sobie wydarzenia). I tym razem postaraliśmy się, by znaleźć jeszcze coś nowego, ciekawego w tej dobrze już nam znanej przestrzeni. Jesteście ciekawi jak było poprzednio? Zobaczcie na blogu plenerowy ślub kościelny Sylwii i Sebastiana!
WESELE RUSTYKALNE W KARCZMIE CZŁEKÓWKA
Chęci odnalezienia świeżości w tym, co na pozór już widzieliśmy i fotografowaliśmy, dodawał fakt, że Weronika i Michał nie tylko ślub kościelny w plenerze urządzili w Radachówce, ale też swoje wesele rustykalne zorganizowali, podobnie jak wspomniani wcześniej Sylwia i Sebastian, w Karczmie Człekówka w Kołbieli. Na szczęście to nie same miejsca, a ludzie w nich przebywający tworzą odmienne sytuacje i klimat zabawy! :) I to jest właśnie piękne w pracy fotografa ślubnego, że nie da się tym nudzić, mimo podobieństw miejsc, czy chronologii dnia ślubu!
Wracając do Weroniki i Michała i ich wesela rustykalnego, tak naprawdę od samego wejścia wiedzieliśmy, że będzie zajebiście (AC/DC na przygotowaniach to nie byle co w końcu)! :D Nie pomyliliśmy się ani trochę, mega ludzie, petarda na parkiecie – po prostu czad. Udało nam się stworzyć także piękny mini plener o zachodzie słońca, ale o nim przy kolejnej okazji… ;) Tymczasem, zobaczcie reportaż z przygotowań, ślubu i wesela tej cudownej Pary Młodej poniżej!
Szukasz ekipy, która uwieczni Twój wyjątkowy ślub?
ORGANIZACJA ŚLUBU KOŚCIELNEGO W PLENERZE,
JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB KOŚCIELNY I WESELE PLENEROWE?
Zorganizowanie ślubu kościelnego sprowadza się do uzyskania zgody od księdza, po pierwsze musimy w ogóle mieć zgodę na to, aby brać ślub poza terenem swojej parafii (jeżeli tak będzie, a zazwyczaj może być trudno znaleźć odpowiednie miejsce na ślub kościelny w plenerze w jej granicach), chyba, że mieliśmy szczęście i Państwo Młodzi są z jednej parafii, na której terenie akurat znajduje się miejsce poświęcone, które może być miejscem Mszy Ślubnej – szanse na to są jednak nikłe. Jak widzieliście jednak powyżej, są miejsca uroczystości, szczególnie przy kapliczkach, które mogą służyć do organizacji ślubu plenerowego.
Pamiętamy sytuację, kiedy ślub kościelny w plenerze odbył się w Pałacu Czosnowskich – Parze udało się zorganizować wymarzony ślub – udało się wszystko, za wyjątkiem pogody! Zatem organizacja ceremonii polega na przygotowaniu miejsca uroczystości w taki sposób, aby dało się zawrzeć ślub nawet jeżeli aura miałaby się w ostatniej chwili popsuć. U nas akurat mieliśmy zaczynać i chlusnął deszcz, po ponad godzinie Para Młoda zdecydowała, że ceremonia ślubu musi się odbyć pod dachem, bo nie wiadomo kiedy przestanie padać. Ostatecznie miała ona miejsce na parkiecie weselnym, a za krzyż służyła framuga okienna. Teoretycznie ślub kościelny w plenerze powinien odbyć się w miejscu uprzednio pobłogosławionym, jednak pomimo nieortodoksyjnego miejsca, sama Msza była uroczysta i pełna ducha.
Podczas ślubu kościelnego w plenerze obowiązuje ten sam obrządek, co zwykle, jednak, aby wziąć ślub kościelny w plenerze musi się zgodzić na udzielenie ślubu biskup diecezjalny, taki jest wymóg formalny, jeśli chcecie zorganizować ślub. W Radachówce np. kapliczka jest na tyle mała, że do miejsca ceremonii, gdyby była ona w środku, zmieściłoby się zaledwie kilkanaście osób, stąd lepiej jest zawrzeć ślub kościelny w plenerze przed budynkiem, tam w ceremonii ślubnej mogą towarzyszyć wszyscy zebrani goście.
Jeśli chcecie wziąć kościelny ślub, który łączy w sobie tradycję i nowoczesność i znacie kogoś kto przeprowadzi kościelny ślub w plenerze, „pod chmurką” – szukalibyśmy wśród postępowych księży. Jeśli dodatkowo znacie dekoratorów, którzy pomogą w przygotowaniu miejsca uroczystości, aby wyglądało godnie, to kościelny ślub plenerowy jest zdecydowanie dla Was :)
W przypadku ślubu kościelnego miejsce organizacji ślubu (organizacji ceremonii ślubnej) w świetle prawa kanonicznego reguluje Kan. 1118 (stan prawny na 18 maja 2022 roku):
Kan. 1118 § 2.:
§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną powinno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele albo kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.
§ 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na zawieranie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawierane w kościele lub innym odpowiednim miejscu. (Źródło)
A MOŻE JEDNAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB CYWILNY LUB ŚLUB HUMANISTYCZNY?
Cywilny ślub, a szczególnie cywilne śluby plenerowe są popularniejsze i przypuszczamy, że łatwiejsze niż zorganizować kościelny ślub w plenerze. Zawsze wyzwaniem będzie miejsce ślubu kościelnego, bo brać w plenerze ślub kościelny zdarza się jeszcze dość rzadko, stąd też organizacja wesela może być utrudniona. Względem ślubu kościelnego obowiązuje nas składanie prośby do Kurii w celu uzyskanie zgody.
W przypadku ślubu cywilnego zawieranego z ramienia Urzędu Stanu Cywilnego towarzyszy nam przypuszczalnie mniej formalności. Śluby plenerowe (cywilne) odbywają się często tam, gdzie zawarcie ślubu sąsiaduje z miejscem, gdzie organizujecie wesele, np. przy sali weselnej.
Przy organizacji ślubu, należy liczyć się z tym, ile kosztuje ślub kościelny – jeżeli chodzi o „co łaska” to nie pytaliśmy się Naszych Par o to, ale rozsądnie jest przyjąć, że „ofiara” to między 500 a 1500 zł, czyli średnio 1000 zł, czyli tyle co kosztuje ślub cywilny w plenerze.
Jeśli chcecie wymarzony ślub plenerowy, to najprościej było zorganizować ślub humanistyczny – wtedy data ślubu jest prawie dowolna, może być tam, gdzie miejsce ślubu cywilnego (zatem dobrze się łączą, a wiemy, bo znamy takich, co zorganizowali plenerowy ślub o łączonym charakterze). Stąd ten symboliczny rodzaj ślubu ma masę zalet, jednak nie jest sakramentem ani nie ma mocy prawnej, więc jeśli chcecie wziąć ślub inny niż kościelny, to mimo, że pewnie będzie łatwiej, to niekoniecznie lepiej – mieć ślub kościelny, szczególnie dla praktykujących katolików, to co innego niż wziąć ślub cywilny – zawarcie ślubu cywilnego wydaje się być zupełnie innym wydarzeniem.