wesele w stodole
10 września 2019

Gosia i Bartek – wesele w stodole pod Pułtuskiem

SIELSKIE PRZYGOTOWANIA W CHACIE ZA WSIĄ – WESELE W STODOLE

To był ślub pełen przygód! Sam dojazd na miejsce okazał się wyzwaniem, przemierzyliśmy drogi, pola i lasy (a nawet czyjąś działkę!), aby dotrzeć do Chaty za Wsią pod Pułtuskiem. Zgodnie z nazwą, przed nami roztaczał się sielski widok drewnianych chatek, oczka wodnego i zagrody pełnej zwierząt pośród linii drzew i pola zbóż.

Gosia i Bartek wyglądali jakby byli dla siebie stworzeni – radośni, eleganccy, ale jednocześnie bez cienia zdenerwowania i stresu przygotowywali się wspólnie w jednym, niewielkim pokoju. Widocznie nie byli przesądni. ;) O historii ich związku i „jak do tego doszło” poczytacie też w artykule portalu PlanujemyWesele, który wyróżnił ten reportaż ślubny u siebie. :)

Nie sposób nie wspomnieć o ceremonii ślubnej, odbywającej się w kościele w Szyszkach, nieopodal miejsca wesela. Kościół prezentował się pięknie, a zebrani w nim goście zajęli ławki i aktywnie uczestniczyli w Mszy Świętej. Pod czuwającym spojrzeniem wyglądającego z witrażu (i posągu) św. Jana Pawła II, nasza Para powiedziała sobie „tak”, a wychodząc przywitały ich setki papierowych motyli.

WESELE W STODOLE (ZAMIAST W SALI WESELNEJ) – O WESELU RUSTYKALNYM W OKOLICACH WARSZAWY

Wracając do Chaty za Wsią na wesele w stodole, przemknął nam przed oczami bocian. Z początku myśleliśmy, że był sztuczny, bo co miałby robić prawdziwy bocian na środku pola? Okazało się jednak, że to nie przewidzenia! Widocznie z wyprzedzeniem udzielił nam się klimat rustykalnej stodoły.

Gdy goście zjechali się i przybyła Para Młoda, nastąpiło tradycyjne powitanie chlebem i solą oraz wniesienie Panny Młodej przez próg.

I to właśnie zapoczątkowało zabawę do późnej nocy. Kilkudziesięciu gości bawiło się fantastycznie w stodole, przystosowanej na potrzeby wesela, wydeptując drewniany parkiet, siedząc przy okrągłych stolikach, a w wolnych chwilach przechadzając się na świeżym powietrzu, w otoczeniu kóz, koni i owiec.

Wśród zawieszonych girland lampek, rażących w nocy białym światłem i oświetlających kępki bujnie rosnącej lawendy, goście oddawali się konwersacjom, bujając się na drewnianych huśtawkach, czy też siedząc na pieńkach.

Goście weselni bawili się znakomicie, stąd uważam odtąd (choć wydawało nam się to wcześniej zbyt przaśne), że drewniana stodoła to klimatyczne miejsce dające możliwość organizacji wesela gdzie króluje sielski klimat.

Wiele młodych par szuka miejsc na rustykalne wesele. Mazowieckie jest pełne budynków typu stodoła, liczba miejsc tego typu raczej wzrasta, gdzie zorganizujecie wymarzone wesele. Polecane stodoły weselne można znaleźć w artykułach na portalach ślubnych, są często aktualne rankingi przedstawiające najpiękniejsze stodoły weselne. Teksty te prezentują różnorodne wnętrza stodoły weselnej, prezentują zdjęcia budynku stodoły, wnętrze, czyli miejsce przyjęcia weselnego, przypuszczalnie podana jest powierzchnia stodoły, co jest istotne z punktu widzenia liczby gości. Stodoła znajduje się zazwyczaj za miastem – niezależnie od tego czy szukamy tradycyjnej stodoły weselnej czy interesuje Was bardziej nowoczesna stodoła.

TWOJE WYMARZONE RUSTYKALNE WESELE – CO TRZEBA WIEDZIEĆ, ŻEBY ZORGANIZOWAĆ WESELE W STYLU RUSTYKALNYM?

Przede wszystkim zadbać o dobry klimat wesela! Idealne miejsce do organizacji rustykalnych wesel, jeżeli jest daleko od środków komunikacji, albo mamy sporo gości w podeszłym wieku czy też przybywających z daleka, nie obejdzie się bez miejsc noclegowych – liczba miejsc noclegowych proporcjonalna do liczby gości. Jeśli szukacie ciekawej lokalizacji na swoje wesele w tym klimacie, zobaczcie nasz post: Wyjątkowe miejsca na rustykalne wesele w Warszawie i okolicach – nasza subiektywna lista.

Wesele, aby uzyskać klimat wesela rustykalnego, warto aby realizowało część lub wszystkie kryteria (zobacz szczegóły poniżej):

 1. Klimat stodoły forsuje na nas pójście w naturalne elementy – wełna, bawełna, lniane materiały, skóry, drewno, kamienie, mchy, kwiaty – wszystko co kojarzy nam się z polem, lasem, wioską. Luźniejszy styl wesela zachęca, aby na weselu goście chodzili lżej ubrani (jeżeli pogoda pozwoli), zdjąć marynarki i ciężką biżuterię, aby móc w czasie wesela swobodnie wyszaleć się w tańcu!
 2. Stodoła powinna być czysta – i jeżeli możemy coś doradzić – otoczenie stodoły warto, aby było bez sąsiadujących domów, bo impreza może być głośna, choć naturalnie, towarzystwo zwierząt będzie mile widziane! Na weselu goście bawią się do rana, zatem w nocy, nawet jeżeli dzień był ciepły, to w nocy będzie kilka stopni mniej, zatem warto, aby wnętrze stodoły było w jakiś sposób ogrzewane, szczególnie, jeżeli drzwi miałyby pozostać uchylone! Za zamkniętymi drzwiami może być duszno, a w stodole rustykalnej w zasadzie sztucznie trzeba dobudować okna, stąd właściciele stodoły muszą zmodyfikować konstrukcję starej drewnianej stodoły, aby miejsce wpuszczało choć część naturalnego światła! Aby wesele nabrało rustykalnego klimatu, warto zadbać o świeczki – nie zastąpią nam promieni słonecznych z okien, ale ciepłe światło ognia sprawi, że powierzchnia stodoły wypełni się miękkim, złotym światłem. Uważałbym, aby świeczki nie były blisko drewna lub kwiatów!
 3. Popularność rustykalnych wesel wzrasta, co bardzo nas cieszy, choć wiemy, że w tym stylu wesela są wymagające, a przy organizacji przyjęcia weselnego często pracuje zespół osób, podczas gdy zazwyczaj liczba miejsc jest dość ograniczona – klimatyczna stodoła jest trudna do znalezienia, a na weselu pary młode wolałyby skupić się na sobie, niż na armii detali, których trzeba upilnować (od czego są świadkowe/ie! oraz dekoratorki i florystki). Wasze wielkie rustykalne wesele zadowoli się muzyką na żywo – tak byłoby najlepiej, jednak, jeżeli to przekracza budżet, to zawsze pracę DJ-a można urozmaicić śpiewem gości, czy też Państwa Młodych lub też biesiadą!
 4. Styl wesela rustykalnego nawiązuje do wiejskiej gościnności, zatem warto aby dekoracja stodoły czy też całość wesela rustykalnego kojarzyły się odrobinę z farmą, gospodą, zajazdem – wesele zorganizowane w tym klimacie będzie obfitowało w jedzenie proste i domowej roboty – przetwory, wędlina z własnej wędzarni, samodzielnie pędzony alkohol, proste, acz smaczne dania z dobrych składników, wiejski stół (koniecznie!), może metalowa zastawa stołowa? Warto przypomnieć, że rustykalne wywodzi się od ang. „rustic” co oznacza rdzawe, zatem kolory brązu i miedzi były mile widziane. Styl wesela pozwala na wspólne szanty i swobodne rozmowy przy stołach, co więcej powiedzielibyśmy, że warto aby goście siedzieli możliwie blisko siebie i w dużych grupach, aby tworząc sielski klimat, mogli się lepiej poznać!
 5. Dlaczego warto zorganizować wesele adaptując rustykalnym klimatem stodołę weselną? Dla pięknych wspomnień! Rustykalne miejsce wypełniają ciepłe kolory, biele, szarości i brązy, które (m.in. dzięki naszemu filmowemu stylowi obróbki kolorystycznej) znakomicie prezentują się na naszych zdjęciach. Co ważne, na pozowane zdjęcia również znajdą się miejsca. Ściany stodoły, a najpewniej ta zdobna girlandami kwiatów będąca za siedziskami pary Młodej, stanowi zazwyczaj świetną scenkę do zdjęć. W trakcie organizacji wesela warto zadbać o to, aby weselnikom nie było ciasno, liczba miejsc (noclegowych również) jest ograniczona, stąd im więcej gości, tym zazwyczaj kuchnia/catering ma więcej pracy, a to wszystko przekłada się na pośpiech, a ten i rustykalne miejsce nie mają ze sobą za wiele wspólnego. W trakcie uroczystości weselnych stodołę wypełnia gwar biesiadników, to dla nas czas na dobre zdjęcia! Staramy się, pozostając względnie niezauważeni, upamiętnić miejsce przyjęcia weselnego.

STODOŁA WESELNA – JAKI JEST KOSZT WYNAJĘCIA STODOŁY?

Jak źródła podają, trzeba się liczyć z kosztem nie mniejszym niż 8 tysięcy złotych, zakładając, że zapraszamy 50 osób i płacimy 160 zł za talerzyk, ale to śmieszna liczba miejsc, jak i stawka, biorąc pod uwagę aktualną inflację. Średnia cena za talerzyk w okolicach Warszawy to około 350 zł, a 50 osób, jak na miejsce weselne typu stodoła, to dość skromnie. Przypuszczamy jednak, że i tak zorganizujecie wymarzone wesele taniej niż na sali bankietowej/pałacowej, więc nadal warto.

Uroczystość w stodole ma więcej sensu w zależności od pogody i pory roku – wiosna, wczesna jesień, późne lato to pewnie najlepsze pory pod względem pogody, co może mieć znaczenie jeśli chodzi o jedzenie, trwałość jedzenia, światło do zdjęć itp.

Zapytacie, co to ma wspólnego z kosztami? Cena wynajęcia stodoły zapewne będzie się różnić w zależności od tego, czy organizujemy się w czy poza sezonem ślubnym oraz od dnia – sobota pewnie będzie oblegana najbardziej, kiedy można będzie negocjować co do terminów niedzielnych i w tygodniu!

Przygotowania – Chata za Wsią, Nowe Skaszewo

Ślub – Parafia pw. Św. Bartłomieja, Szyszki

Wesele – Stodoła w Chacie za Wsią, Nowe Skaszewo

wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf
wesele w stodole fotograf

OSTATNIE WPISY

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments