ślub humanistyczny elblag
12 kwietnia 2023

Atina i Michał – ślub humanistyczny ma moc!

Ślub humanistyczny to alternatywna forma uroczystości zaślubin, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. W przeciwieństwie do tradycyjnych ceremonii kościelnych, śluby humanistyczne skupiają się na wartościach humanistycznych i światopoglądzie pary, a nie na aspektach religijnych. W tym poście, na przykładzie ceremonii humanistycznej Atiny i Michała, omówimy, czym jest ślub humanistyczny i jak przebiega jego organizacja w Polsce, z perspektywy potencjalnie zainteresowanych Par Młodych.

Kto udziela ślubu? Celebrant prowadzi ślub humanistyczny

W Polsce śluby humanistyczne są wciąż mało znane, ale ich popularność rośnie. Pary, które chcą zorganizować ślub humanistyczny, powinny w pierwszej kolejności znaleźć humanistycznego celebranta. W Polsce istnieje kilka organizacji, takich jak Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów czy Fundacja Wolność od Religii, które zatrudniają celebrantów i pomagają w organizacji ślubów humanistycznych.

Scenariusz ślubu humanistycznego jest ustalany z celebrantem ślubu humanistycznego – jest to mistrz ceremonii. Osoby udzielające ślubów humanistycznych są do tego starannie przygotowane. Większość ślubów humanistycznych jest prowadzona przez osoby z doświadczeniem, dzięki temu mistrzowie ceremonii humanistycznych są gwarantem zadowolenia Pary Młodej. Celebranci są zobowiązani do przestrzegania Regulaminu Certyfikacyjnego Celebrantów Humanistycznych, jak również muszą odznaczać się znakomitą reputacją, a dodatkowym atutem będzie u nich znajomość wielu języków, dzięki czemu można obejść się bez tłumacza w przypadku międzynarodowych ślubów (co jest niemożliwe na ślubie cywilnym, gdzie tłumacz musi być z urzędu).

Atina i Michał – relacja z humanistycznej ceremonii ślubnej

Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Wam o pięknym ślubie w Elblągu w Folwarku Żuławskim, który mieliśmy przyjemność uwiecznić jako profesjonalni fotografowie ślubni wraz z nagrywaniem przysięgi! Tym razem była to właśnie ceremonia humanistyczna, organizowana w plenerze dla Atiny i Michała.

Ceremonia odbyła się w malowniczym miejscu, przy boho ściance nieopodal sali weselnej, gdzie Para Młoda mogła cieszyć się pięknymi widokami i bliskością natury. Mimo, że pogoda była pochmurna, to deszcz na szczęście nie przeszkodził Atinie i Michałowi w przeżyciu wyjątkowego dnia.

Atina i Michał postanowili, że ich ślub będzie skupiał się na wartościach, które są im bardzo bliskie. Ślub humanistyczny daje Parze Młodej możliwość pełnego dostosowania przebiegu ceremonii do ich wizji. W czasie ceremonii wygłosili wzruszające przemówienia, przypominające zebranym, jak się poznali, wyrażając swoje uczucie i szacunek do siebie wzajemnie. Wymienili też symboliczne obrączki, jako znak ich związku i przyrzeczenie miłości. Niezwykłym, symbolicznym momentem, który wyróżniał tą ceremonię na tle innych, w których uczestniczyliśmy, był akt przesypywania piasków – zarówno Atina, jak i Michał mieli po jednej przezroczystej butelce z piaskiem, z których z wolna posypały się różnokolorowe drobinki do większego, szklanego naczynia, mieszając się razem i stanowiąc jedno.

Jako fotografie ślubni, mieliśmy ogromną przyjemność uwiecznić na zdjęciach ten kulminacyjny moment początku wspólnego życia Pary. Jest to oryginalny pomysł, który warto sobie zapisać, jeśli również planujecie taką ceremonię. Na pewno będzie on elementem ceremonii humanistycznej, który wzbogaci ślub humanistyczny. Wszystkie detale, jak dekoracje w stylu boho, kwiaty czy przepiękna suknia Atiny, były świetnie skomponowane i nadawały ceremonii wyjątkowy klimat.

Cała ceremonia była bardzo emocjonalna i pełna radości, a uśmiechy na twarzach Pary Młodej i łzy wzruszenia ich gości były nie do ukrycia! Po uroczystości wszyscy udali się na wspólny poczęstunek i dalsze zabawy, które trwały do późnych godzin nocnych.

Nie możemy opisać słowami, jak bardzo cieszymy się, że mieliśmy okazję być częścią tak pięknego wydarzenia. Każdy ślub humanistyczny, jak i ślub plenerowy, jest dla nas niepowtarzalny i zawsze inspiruje nas do pracy nad tym, aby każde zdjęcie było wyjątkowe i pełne emocji. Był to wzruszający ślub humanistyczny urządzony w stylu boho, przeplatany twórczością Wisławy Szymborskiej oraz z nawiązaniem do League of Legends, gry, w którą wspólnie chętnie grywaliśmy w przeszłości i dzięki której, podobnie jak Atina i Michał, udało nam się lepiej poznać i radośnie spędzać czas.

Organizacja ślubu humanistycznego – jak wygląda ślub?

Ślub humanistyczny to uroczystość zaślubin, która skupia się na wartościach humanistycznych, jak równość, wolność i szacunek do innych ludzi. W przeciwieństwie do tradycyjnych ceremonii religijnych, w których Para zwraca się do Boga, śluby humanistyczne skupiają się na miłości i związku między dwoma ludźmi.

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca, w którym odbędzie się ceremonia. W Polsce śluby humanistyczne często organizowane są w plenerze, ale mogą też odbyć się w wynajętej sali. W trakcie ceremonii Para może mieć swobodę w wyborze muzyki, dekoracji i innych detali.

Jak wygląda ceremonia ślubu? Podczas uroczystości prowadzonej przez humanistycznego celebranta, para ślubna wygłasza przemówienia i ślubuje miłość, wierność i szacunek do siebie nawzajem. W trakcie ceremonii mogą zostać wykonane także inne rytuały, takie jak symboliczne składanie przysięgi czy wymiana pierścionków – wszystko zależy od Pary Młodej i ich potrzeb.

Ceremonia ślubu humanistycznego – po co zorganizować ślub symboliczny?

Ślub humanistyczny to idealne rozwiązanie dla par, które nie chcą organizować tradycyjnej ceremonii religijnej, ale wciąż chcą uczcić swoją miłość i związek. Ceremonie te pozwalają wyrazić przekonania i światopogląd Młodej Pary.

Ślub humanistyczny formalnie nie ma żadnej mocy prawnej, więc w pewnym sensie jest rodzajem rytuału czy też performance’u. Scenariusz ceremonii humanistycznej jest dowolnie modyfikowalną konwencją, jednak pamiętając nasz pierwszy ślub humanistyczny kilka lat temu po dziś dzień, można zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku ślubu humanistycznego, nigdy nie czuliśmy ani znudzenia ani zażenowania, a personalizowane przysięgi są zazwyczaj cudownymi wyznaniami miłości Młodej Pary – i zawsze zazdrościmy ludziom humanistycznej ceremonii ślubnej, bo gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie to sami zdecydowalibyśmy się na to rozwiązanie, zamiast jedynie wziąć ślub cywilny.

Liczba zawieranych ślubów humanistycznych wzrasta, więc staje się poważną alternatywą dla tradycyjnego ślubu. Zainteresowane ślubem humanistycznym mogą być zwłaszcza niektóre grupy osób – np. humanistyczny ślub homoseksualny to jedyna dostępna forma legalna w Polsce dla zwiazków partnerskich. Bez wątpienia, przewagą ideologiczną ślubów humanistycznych jest to, że są one spójne z humanistycznymi wartościami i odwrotnie niż w przypadku ślubu kościelnego, każdy może zawrzeć ślub, niezależnie od wyznania czy też płci.

Chcemy wziąć ślub humanistycznyile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt wynajęcia mistrza ceremonii lub celebranta na ceremonię ślubu humanistycznego w Polsce zależy od wielu czynników, takich jak doświadczenie, reputacja, lokalizacja, czas trwania uroczystości, liczba gości i zakres usług.

Ceny mogą się różnić w zależności od konkretnego celebranta, ale zazwyczaj wynoszą od około 1000 złotych do 3000 złotych, w zależności od zakresu usług i dodatkowych opcji. Niektórzy celebranci oferują dodatkowe usługi, takie jak przygotowanie osobistych wierszy lub przemówień, co może wpłynąć na ostateczny koszt ślubu.

Warto jednak pamiętać, że cena celebranta nie jest jedynym kosztem związanym z organizacją ceremonii ślubu humanistycznego, ponieważ Para Młoda może również ponieść koszty związane z dekoracją, wynajmem miejsca ceremonii, oprawą muzyczną.

A może jednak ślub cywilny?

Prawne usankcjonowanie ślubów humanistycznych i tak dokonuje się przez akt ślubu cywilnego, więc niektórzy wolą od razu połączyć ślub cywilny ze ślubem humanistycznym. Wtedy cywilny odbywa się przed lub po ślubie humanistycznym, w tym samym dniu ślubu lub innego pobliskiego dnia. Tak właśnie było u Atiny i Michała – tuż przed uroczystością ślubu humanistycznego, udali się oni do Urzędu Stanu Cywilnego, by wziąć ślub cywilny (na uwagę zasługują niespotykane stroje ślubne Pary Młodej – a mianowicie gustowne dresy, przygotowane specjalnie na okazję ceremonii cywilnej :D). Czasem także obie ceremonie – cywilna i humanistyczna odbywają się w tym samym czasie w plenerze, jedna po drugiej, bez potrzeby zmieniania miejsca ślubu. Popularność ślubów humanistycznych wzrasta, skoro również śluby cywilne mogą odbywać się poza Urzędem Stanu Cywilnego. Ślub humanistyczny nie wystarczy, by zastąpić ślub cywilny w sensie prawnym. Jeśli zależy Wam na uprawomocnieniu ślubu humanistycznego, będzie trzeba i tak zawrzeć ślub cywilny w jakiejś formie.

Szukasz fotografa ślubnego, aby uwiecznić przebieg ceremonii ślubu humanistycznego?

Jeśli szukacie fotografa na Wasz wspaniały ślub humanistyczny w plenerze, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Chętnie podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i pomożemy w przygotowaniu idealnego reportażu ślubnego, czy też sesji zdjęciowej.

OSTATNIE WPISY

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments